Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, okul öncesi ve okul dönemindeki pek çok çocuğun akademik ve sosyal ilişkilerini etkileyen önemli bir sorundur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda her iki bileşen bir arada olabileceği gibi, biri ötekinden daha baskın olabilir.

Dikkat eksikliği özellikle okul hayatının başlamasıyla belirginleşir. Okul öncesi dönemde de çocuklar her şeyden çabuk sıkılıp, bıkabilirler. Kendilerine verilen, yaşlarına uygun yap-boz oyuncakları, aslına uygun olarak düzenleyemezler. Okulun başlamasıyla birlikte öğrenmeye yönelik ilginin azlığı da dikkati çeker. Ödev yapmayı sevmez, ancak ebeveynleri ve öğretmenin zoruyla ödev yaparlar. Sınıfta dersi takip etmedikleri gözlenir. Çevresel uyaranlarla hemen dikkatleri dağılır. Ders dışı işlerle fazlaca ilgilenirler.

Hiperaktivitede çocuğun hareketliği aşırıdır ve yaşıtlarıyla kıyaslandığında belirgin farklılık vardır. Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Koltuk tepelerinde gezer, ev içinde koşuşturur ve uyarıları anlamazlar. Sakin bir şekilde oynamayı ve oturmayı beceremezler.

Psikoterapi, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye müdahalede kullanılan etkili yöntemlerin biridir. Başarılı bir terapi sürecinin en önemli ayağı, iyi bir değerlendirmedir. Bu aşamada çeşitli değerlendirme araçları (testler, ölçekler gibi) kullanılmakta, okul ve öğretmenden bilgi alınmaktadır.

Psikoterapi süreci çocuğun istendik yönde kurallarla uyumlu hareket edebilmesi, akademik başarısının akranları ile uyumlu yönde seyredebilmesi için gerekli müdahalelerde bulunulur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top